S³owacja

 

 

S³owacja, Republika S³owacka (s³. Slovenská republika, Slovensko) – pañstwo œródl¹dowe w Europie Œrodkowej. Graniczy z Austri¹ (91 km), Polsk¹ (444 km), Czechami (215 km), Ukrain¹ (90 km) oraz Wêgrami (515 km). £¹czna d³ugoœæ granicy l¹dowej wynosi 1355 km. S³owacja nie posiada dostêpu do morza. Do 1993 wchodzi³a w sk³ad Czechos³owacji. Stolic¹ kraju jest Bratys³awa, po³o¿ona niedaleko przy granicy z Austri¹ nad Dunajem. Od 2004 nale¿y do Unii Europejskiej.

 

We wczesnym œredniowieczu tereny S³owacji wraz z Czechami i Morawami tworzy³y tzw. Pañstwo Wielkomorawskie, na terenie którego dzia³ali m.in. œw. Cyryl i Metody. By³ to, oprócz XX wieku, jedyny okres w historii kraju, gdy by³ on zwi¹zany administracyjnie z Czechami. Od XI wieku tereny S³owacji stanowi³y integraln¹ czêœæ Królestwa Œw. Stefana, tworz¹c jego pó³nocne komitaty. Pó³noc kraju zamieszkana by³a przez ludnoœæ pochodzenia s³owiañskiego, po³udnie zaœ stanowi³o obszar intensywnej kolonizacji szlachty wêgierskiej. W 1526, wraz z przejœciem Wêgier pod w³adanie dynastii Habsburgów S³owacja sta³a siê czêœci¹ monarchii habsburskiej. Status S³owacji w obrêbie monarchii habsburskiej pozostawa³ niezmieniony nawet po reformie konstytucyjnej z 1867 roku, nadal stanowi³a czêœæ Wêgier i nie posiada³a autonomii. Idée fixe ówczesnych panslawistów s³owackich i czeskich by³o utworzenie w ramach pañstwa Habsburgów federacji ludów s³owiañskich obejmuj¹cej Czechów, S³owaków, Rusinów oraz S³oweñców, maj¹cej byæ przeciwwag¹ dla wp³ywów niemiecko-wêgierskich w CK Monarchii. W 1918 z powodu rozk³adu wspólnego pañstwa, pomys³ sta³ siê nieaktualny. S³owacja po³¹czy³a siê wówczas - niezupe³nie dobrowolnie i œwiadomie - z Czechami tworz¹c Czechos³owacjê. Po uk³adzie monachijskim z jesieni 1938 uzyska³a szerok¹ autonomiê w ramach Czecho-S³owacji (w³asny rz¹d ciesz¹cy siê szerokimi kompetencjami). W latach 1939-1945 formalnie pozostawa³a niepodleg³ym pañstwem (na czele z ksiêdzem Jozefem Tiso i Vojtechem Tuk¹), w rzeczywistoœci uzale¿niona by³a jednak od III Rzeszy. Musia³a siê jednak zrzec na korzyœæ Wêgier swych terytoriów na po³udniu - z Koszycami w³¹cznie. Bra³a udzia³ w agresji na Polskê w 1939 (w nagrodê uzyska³a parenaœcie polskich gmin w Karpatach) oraz wojnie niemiecko-sowieckiej 1941-1945. 29 sierpnia 1944 wybuch³o antynazistowskie powstanie, które trwa³o kilka miesiêcy. Po jego st³umieniu przez wojska niemieckie dalsze partyzanckie walki trwa³y do koñca wojny.

W 1945 roku tereny S³owacji wróci³y do federacji z Czechami (na tych samych zasadch co przed 1938). W 1968 w wyniku reform "praskiej wiosny" rozszerzono autonomiê S³owacji (du¿y wp³yw na to mia³ przywódca pañstwa Alexander Dubèek, sam z pochodzenia S³owak). Pokojowy podzia³ Czechos³owacji na dwa suwerenne pañstwa nast¹pi³ 1 stycznia 1993.

 

 

   

 

Powrót